Bár én Őszapókáknak hívom, így többesszámban és becézve, mert mindig csapatostól " járnak " és sokszor négyen - öten is csüngnek egy " cinkegolyón " és mert annyira okos, bölcs apóka benyomását keltik számomra.
A csapat többi kb.15 tagja, még távolabb volt tőlem, esélyem sem volt lefotózni.
Ilyenkor télen több család él együtt, szorosan egymáshoz bújva vészelik át a zord napokat.
Az Őszapók, nem is cinkék, hanem a verébalakúak rendjébe tartoznak. Mozgásuk és viselkedésük miatt hasonlítjuk a cinkékhez és mert sokszor csapódnak hozzájuk a költési időn kívül. Magyarországon az északi Őszapó költ, az Alföld kivételével mindenhol megtalálható. Az összesen 7 - 10 gr súlyú madárka, szürke - fehér - rózsaszín tollazatot visel. Mégsem evvel hívja fel magára a figyelmet, hanem bájosan finom hangjával.
Hasznos ízeltlábú pusztító, de télen magvakat, bogyókat fogyaszt, szívesen lakmározik a madáretetőből. Megfigyelésem alapján mondhatom, hogy nálunk az említett " cinkegolyót "részesíti előnyben.
Felülről megközelíthető, zsákszerű, ovális fészkét sűrű, dús növényzetű helyeken, a fatörzs elágazásaiban vagy indák között építi. A mohát, zuzmót, háncsot pókfonallal, hernyószövedékkel erősíti meg, belsejét tollakkal béleli, amit belesző! Találtak már 2000 tollat is egyetlen Őszapófészekben. A remekmű 8 - 14 nap alatt készül el.
A fészekről a képet, innen kölcsönöztem.
Információt a Természetkalauz sorozat, Szárazföldi madarak című könyvünkből merítettem.
A következő kép tárgyát az új látogatóm tiszteletére készítettem
Látom, idekerült az őszapó fészkes kép. Remélem a többi is tetszett...
VálaszTörlésIgen, köszönöm:)
TörlésMost újra végignéztem a képeid:))))
VálaszTörlésMa (is) próbáltam kacsafarkú szendert lefotózni, de nem lett olyan amire vágytam. Hihetetlen gyorsak, lehengerlők:) Láttam Neked sikerült:) Gratulálok:)