2012. június 20., szerda

Sült sárgarépa...

...fokhagymásan, petrezselymesen.




Egyszerű ebéd salátával, mi nem is kívántunk együltében többet.
 Este pedig hideg gyümölcsleves lesz.

Sült sárgarépa




Hozzávalók
2 nagy köteg sárgarépa ( a kertben még csak cingárok )
50 gr vaj
50 gr olívaolaj
1 csokor petrezselyem
5 gerezd fokhagyma
tengerisó
frissen őrölt bors




A sárgarépát tisztítás után az uborkagyalun legyalultam.
A vajat az olívaolajjal kikevertem.
A fokhagymát összevágtam egyáltalán nem apróra és a petrezselymet összemetéltem.
A vajas olívaolaj felét a serpenyőbe raktam, a másik felébe belekevertem
a fokhagymát és petrezselymet.



A sárgarépa szeleteket elkezdtem hevíteni és néhányszor megkevertem/összeforgattam a zsiradékkal.
Majd lenyomkodtam a serpenyőben és hagytam, hogy lesüljön az alja. Ha van segítségem, akkor ráborítok egy tányért és egy mozdulattal megfordítja a segítség. Most nem volt, ezért négybe vágtam és egyenként fordítottam meg a cikkeket, hogy a másik felét is pirosra süssem.
(Ha nagyobb adagot készítek, akkor többszörire készítem el.)
A végén a maradék fokhagymás-petrezselymes egyveleget rákanalaztam a tetejére.

Citromos salátával igen könnyű, üdítő.


Nyári Napforduló/Tejút


Meleg van,  hisz nyár van, lassan már hivatalosan is. Június 21-én éjjel 1 óra 9 perckor éri el a Nap éves járásának legmagasabb pontját, az Ekliptika 90 fokát. Csillagászati értelemben a nyár kezdete, egy  új  időszak kezdete.



A Nap a Tejúton, a Rák jegyben, az Ikrek ( Gemini ) csillagkép, Castor lábánál.
( A Nap "alatt" a Nimród ( Orion ) csillagkép, jobbra a Bika ( Taurus ) csillagkép látható. )


Régi hagyomány szerint lencsét fogyasztottak a következő három napon, hogy fizikai, lelki, szellemi bőségben, egészségben teljenek a következő hónapok.
Aki szeretné ezt a szép hagyományt feléleszteni, az 21-22-23-án fogyasszon 7 evőkanál lencsét ( mindegy milyen lencsét ) párolva, esetleg ízesítve de hús nélkül, hisz ez nem a étkezést szolgálja,  hanem szertartás.
A lencsét pároljuk meg, közben legyünk jelen neki, tehát ne terelje el figyelmünket semmi, természetesen ne szóljon a rádió, TV.
Én ezt is gyertya/mécses fénye mellett szoktam elkészíteni, mint a táplálékainkat.
Majd 11 és 12 óra között, amikor a legmagasabban jár a Nap a fejünk fölött, menjünk ki vagy ha erre nincs lehetőségünk vagy nem akarunk, akkor gyújtsunk egy gyertyát és a Nap felé fordulva fogyasszunk el 7 ek lencsét. Közben gondoljunk arra, miben is szeretnénk változást, mit szeretnénk.
1. nap a fizikai biztonságunk, gazdagságunkra ( nem csak a pénzzel fogható gazdagságunk ) egészségükre hangolódjunk.
2. nap az érzelmi életünk kiteljesedéséért-,
3. nap a szellemi szabadságunkért végezzük.
Hagyjuk, hogy átjárjon a Fény, picit lecsukott szemmel éljük át az örömet.
Majd oltsuk el a gyertyát, szintén régi hagyomány szerint nem fújjuk.
( Szerencsére újra divatba jöttek a koppintók/gyertya eloltók.)

Mi ha tehetjük családi körben szoktunk "ünnepelni" ekkor a következőképpen tesszük.
Főzök annyi lencsét, hogy mindenkinek jusson.
 Mindenkinek odakészítem a lencséjét az asztalra kis tálkában.
 Meggyújtja a gyertyát  -   az első nap újat  -  aki a szertartást vezeti.
Az asztal közepére tesszük és körbe üljük 
 ( a legjobb család összetartó asztal a kerek asztal ).  
A szertartást vezető a Nappal szemben ül.
Megfogjuk egymás kezét és egymás szemébe nézünk.
Várunk csendben néhány lélekzetvételnyi időt, hogy egymásra hangolódjunk,
 mindenki "megérkezzen". 
Ekkor mindenki gondol amit akar, de azt is lehet, hogy a vezető hangosan
elmondja mit kíván a családnak.
Megesszük a lencsét csendben. Megöleljük egymást, majd eloltjuk a gyertyát.



Tejút az Ikrek csillagképnél, bár ez még nem a Napfordulón készült, a Nap még nem lépett a Tejútra.
(Az eredeti kép, a nunukphotos.com tulajdona.)

Üdvözlet "Barbi"-nak


Köszönöm, hogy meglátogatsz:-)



Mézvirág   ( Lobularia maritima )   és    Fehérpettyes álcsüngőlepke  ( Amata phegea )

2012. június 19., kedd

Rumtopf / rumban érlelt gyümölcs



...bár azt is írhattam volna, hogy rumban gyűjtögetett gyümölcs, hisz tavasszal amikor kezdetét veszi a gyümölcs szezon, a Rumtopf készítés is kezdetét veszi.
Német földön, évszázados hagyománya van ennek a rummal és cukorral tartósított
gyümölcsnek/desszertnek/italnak, ami általában karácsonykor kerül az ünnepi asztalra.
Eredetileg, a gyümölcs tartósítására találták ki (ha-ha), nem lévén pl. fagyasztó.
 Hát szerintem a fagyasztott gyümölcstől most is jobb ( attól függ mibe ), de szerencsére nekünk már nem kell választani, tehetünk gyümölcsöt a fagyasztóba is és készíthetünk Rumtopf-ot is.
Eredetileg egy nagy kőedénybe rakosgatták, ma is lehet kapni agyagedényt Rumtopf felirattal.
Én nekem ilyen nincs, nem is akarok, mert számomra sokkal kedvesebb az átlátszó üveg,
ahol egész évben gyönyörködhetek a látványában.
Örömömre 2 éve rábukkantam egy csatosra a bolhán, azonnal tudtam mi lesz a funkciója.
Tavasztól kezdve, majdnem minden gyümölcsből kerül bele, ami a kertemben megterem.
 Eper, málna, cseresznye, ribizli, ( itt tartok most ), majd meggy, feketeribizli, szamóca, kevés szeder, nektarin, sárgabarack, szőlő, szilva, körte és ami még van de kihagytam:-)




Mi kell hozzá
- Egy 5 literes üveg vagy agyagedény, nem kell, hogy zárható legyen,
 de a lefedéséről gondoskodni kell.
- Idény gyümölcs vagy friss gyümölcs. (Akár egzotikus gyümölcsökből is készíthető.)
- Cukor vagy nádcukor. Még nem próbáltam, de szerintem a nyírfacukor is megfelelő.
Én maradok a nádcukornál, ha már rummal készül, ki tudja hátha ismerik egymást:-)
- Rum. Jó minőségű és minél nagyobb alkoholtartalmú.
Az eredeti német receptek 54 %-os barna rumot írnak elő.
Én eddig Bacardival készítettem, aminek az alkoholtartalma kevesebb.
Most a Férjem meggyőzött egy másik nevűről, egyszerűen a neve White rum.
Az alkoholtartalmuk teljesen megegyezik csak fele annyiba kerül.
Vannak akik magasabb alkoholtartalmú rumot ajánlanak, de nekem az említettel is teljesen jó lett,
semmi jelét nem mutatta, hogy megromlana.
Ha valaki szeretné elkészíteni, nyugodtan vegyen nagyobb alkoholtartalmú rumot.
A tavalyiból a  gyümölcs elfogyott, de a rumból még van, látható a háttérben a képen.
- Lehet fűszerezni, az eredetiben nem volt és eddig én sem tettem bele, mert anélkül is kiváló.




Hogyan készül?
Eredeti leírás szerint, amennyi a gyümölcs, annak a fele a cukor és annyi rum, hogy bőven fedje.
( 2kg gyümölcs + 1 kg fehércukor + 3 csésze barna rum 54 % )
A válogatott gyümölcsöt megtisztítjuk és falatnyi darabokra vágjuk. A málnát nem szoktam megmosni és csak a nagyobb gyümölcsöket darabolom pl. egy szilvát négybe vágok.
Összekeverem a cukorral, hagyom állni egy fél órát és a gyűjtő üvegbe teszem,
annyi rumot öntök a tetejére, amennyi belepi.
A főbb gyümölcsökből 200 g körül szoktam, de van amiből csak néhány szem, gerezd kerül bele.
A mostani kezdete:
200 g eper, 100 g cseresznye, 50 g ribizli (málna holnap kerül bele)
Ehhez tettem 150 g nádcukrot és 3,5 dl rumot.





Mire jó/használható
- Rátehetjük, ékesíthetünk vele fagylaltot, süteményt, pudingot, sajttortát...
- Tehetjük egy tálka aljára és halmozhatunk rá tejszínhabot, creme frainche-et...
- Kínálhatjuk vadhúsok mellé.
- Készíthetünk belőle koktélt, pl. pezsgővel.
- Én a fűszeres rumot, arra is használom, amibe rumot tennék, amibe alkohol javasolt.
- A gyümölcsöt pedig belesütöm gyümölcskenyerekbe, muffinba, más kevert süteményekbe.
- Bár alapvetően nem fogyasztok alkoholt, de egy-egy rumban ázott gyümölcs nekem is "jót tesz" :-)




Megjegyzés
- Csak érett,de nem túl érett gyümölcsöt tegyünk bele.
- Nem javasolt beletenni: rebarbara, alma, sárgadinnye, görögdinnye, áfonya, szeder
 ( ezt én szoktam ), banán ( hát ez nem terem a kertben:-)
- A gyümölcsöket rétegezzük és ne keverjük össze.
- Az alkohol mindig lepje el.
- Tartsuk hűvös helyen, szerintem a sötét sem árt, vagy tekerjük körbe egy szép papírral.
- Gyakran nézegessük, ha gyanús jelet látunk (pezseg picit stb. ) akkor öntsünk még rá rumot.
- A nyár végén, amikor bele került az utolsó gyümölcs, felejtsük el 1-2 hónapra ( karácsonyig ).
Hat hétig hagyjuk érni.





Bár eddig a Rumtopf elkészítéséhez elegendő volt számomra egy barátnőm szájából 3 mondat,
 most a megírás pontosságához, német oldalakon nézelődtem.




2012. június 17., vasárnap

Granola alapú túrótorta mentával és gyümölccsel ( sütés nélkül )


Szerettem volna édességet készíteni, de még pontosan nem tudtam mit. Szedegettem gyümölcsöt a kertben, gondoltam túrókrémmel rétegezem. A " sült müzli " meg elfogyott ( ez igen gyakori dolog:-) és akkor beugrott, hogy mi volna ha ezt tenném alapnak, rá a túrókrémet és a tetejére gyümölcsöt. Ötletet tett követett, ilyen lett...




Granola alapú túrótorta




Hozzávalók

Granolához ( dupla adag )
250 gr zabpehely
50 gr "5 pehely" (elhagyható )
100 gr kókuszreszelék ( nagyobb darabos reszelék )
100 gr mandulaforgács (lapok)
170 gr + 1 nagy ek méz ( a kristályosodott méz is jó )
150 gr olívaolaj
---------
Krém
500 gr túró ( házi, krémes )
350 ml tejszín
1 ek agar-agar vagy 1 cs zselatin fix (Dr.)
50 gr Xukor vagy porcukor
maréknyi mentalevél
---------
gyümölcs: eper, málna, szamóca, ribizli




Egy tepsibe sütőpapírt tettem, belemértem a müzli hozzávalóit, összekevertem és 160 fokos sütőben megpirítottam. Résen voltam folyamatosan, hogy ne hogy túlpiruljon,
közben többször megkevertem.
Amikor kész lett, még forrón egy pitetálba 1 cm vastagon a kanál hátával belenyomkodtam, a felét.
Ha mindezt így tesszük és hagyjuk kihűlni, akkor belekeményedik/egybeáll és
jó torta alapként szolgál.
( Ha kész müzlit használnék akkor így csinálnám: a nagyobb mag és gyümölcsdarabokat kiszedném, összekeverném a maradékot 1 ek mézzel, picit összemelegíteném  és 
ekkor nyomkodnám a formába. Nem boltiból készítettem, tehát nincs vele tapasztalatom:)
Tortaalapnak, csak a felsoroltakból készítettem a granolát, nem tettem hozzá magokat és aszalt gyümölcsöt sem. ( A müzli és a granola között az a különbség, hogy a müzli natúr, a granola pedig sült - ezt igaz a Férjem kérdezte, de hátha másnak is jól jön az információ... )




A túrót összetörtem botmixerrel, hogy teljesen krém legyen. A nagyon hideg tejszínt ( előtte 15 percet a fagyasztóban pihent ) felvertem és a végén hozzáadtam a Xukrot, a zselésítőt. Majd a túrót és a csíkokra vágott mentalevelet beleforgattam, óvatosan, hogy ne törjem össze a habot.
Az egészet a lekeményedett granolaalapra kanalaztam és rusztikusan eligazítottam rajta.
A tetejére gyümölcsöt halmoztam és megszórtam még garanolával.
Pár óra múlva is finom, de szeletelni szépen, egy fél nap után lehet.




Tálalásnál plusz gyümölcsöt adtam a tányérra, egy-egy mentalevelet és még egy kevés granolát:-)



2012. június 15., péntek

Fűszeres cseresznye befőtt



...tartósítószer nélkül cukorral és Xukorral, nedves dunsztban.



A sok eső után gyorsan kellett a cseresznyével valamit kezdeni.
Nem vagyunk nagy befőtt fogyasztók,
ezért nem szoktam minden évben eltenni csak ha elfogyott a készlet...
Csak annyit, hogyha valaki megkívánja, legyen a polcon.
Most fűszeresen készítettem, felét cukorral és a másik felét nyírfacukorral.





Cseresznye befőtt

Hozzávalók
cseresznye
cukor és Xukor
citrom
3 rúd fahéj
20-30 db szegfűszeg
1 egész vaníliarúd
víz

A fahéjat, szegfűszeget és a felhasított vaníliarudat 1 dl vízben forraltam 10 percig és
még továbbra is együtt maradtak fél órát, hogy kiázzanak az ízek/aromák.
A cseresznyét tisztítás után 10 percig meleg vízben hagytam, hogy ha van benne kukac, kitudjon bújni. Tekintettel, hogy kezeletlen házi, így előfordulhatott volna,
de szerencsére nem kellett életmentőt játszanom :-)
Előkészítettem 8 db 700 ml-es üveget, a tökéletesen hozzáillő kupakkal
és két 8-10 literes fazekat, fedővel, amiben dunsztoltam.
A cseresznyével telipakoltam az üvegeket, közben többször a tenyeremhez ütögettem, hogy tömörödjön. Minden üvegbe a cserkó tetejére tettem 3-3 ek cukrot vagy Xukort.
A fűszer kivonatból kiszedtem a fahéjrudakat és a vaníliarudat
( a magocskák benne maradtak és a szegfűszeg is ), majd a lét, szétosztottam rájuk.
A fazekak alját kibéleltem újságpapírral és beleállítottam a 4-4 üveget.
Az üvegeket 3/4-ig feltöltöttem vízzel, rácsavartam a kupakokat,
majd a fazekat is pont addig töltöttem vízzel.
A víz szintje üvegen belül és kívül egy szintben volt és azonos volt a hőmérsékletük is.
Alá gyújtottam, rátettem a fedőt és forrástól számítva 10 percig hevítettem,
majd elzártam a tüzet és úgy hagytam. Reggelig benne maradtak.
Nem tettem rájuk semmilyen tartósítószert, ha nem döntjük meg, nem rázogatjuk,
azaz nem éri a kupakot a lé, nem szokott gond lenni.
A biztonság kedvéért pár napig szem előtt szoktam hagyni.
Most már három eltelt és jelentem mosolyognak a cseresznyék.