2012. július 8., vasárnap

Kirándulás, ünneplés a Rosinantéban

Volt egy házunk a szigeten, a Szentendrei szigeten.
Abban az időben született a Fiunk és ápoltam Édesanyám. A Férjem a Fővárosban (munka és a lakásunk) mi a Gyermekemmel vidéken a Szüleimnél.
A szigeti ház volt a közös pont, ott volt a "kiscsalád" együtt hétvégén. Bejártuk a szigetet, keresztül-kasul, az északi csücskétől-délig, legtöbbször biciklivel.
Abban az időben a Rosinante fogadó, majdnem minden hétvégi célpont volt. Volt amikor ott ebédeltünk, reggeliztünk, volt, hogy csak egy desszertre, kávéra tértünk be. No és felfrissülni, a biciklitúra után és előtt, a nem túl nagy, de üdítő, frissítő vizet rejtő medencében.
Oly szorosan tartozott az életünkhöz, mintha mindig is része lett volna.
Szívünkbe zártuk a tulajdonos házaspárt.
Édesanyám halála után, Apámat magunkhoz kellett venni. Pestre nem jöhetett a picinyke lakásunkba, mi hozzá nem mehettünk a várostól való távolság miatt. Eladtuk amink volt és egy harmadik helyre költöztünk. Kilenc év telt el azóta, s bár a szigeten évente teszünk villámlátogatást, hisz családi szálon van ott kapcsolat, de sem a szigetspiccen, sem a Rosinantéban nem jártam tegnapig, amikor is a nagyobb család körében ünnepeltük Anyósom születésnapját. Hol máshol...
S bár történtek változások ez idő alatt, hisz a "most" egészen mást követel meg, egy étterem-szállodától az életbenmaradás érdekében, de a kedves fogadtatás és búcsúzás mit sem változott. A hihetetlen profi gárda ottlétünkkor, egy kisebb esküvő résztvevőit, Bereznay Tamás vezette főzőtanfolyam résztvevőit, és jónéhány "civil" társaságot látott vendégül gördülékenyen.
Tágas kertjükben, épületükben mindenki nagyszerűen, de egymást nem zavarva szórakozott. 
A vendéglátás a vendégről szól: az ételsor kifogástalan, a kiszolgálás szintén.
Ezt tapasztalva nyugodt szívvel ajánlom* a Rosinante fogadó legközelebbi progjamját,  Július 29-én egy családi rendezvényt, aminek hivatalos neve "Vacka Gyerek fesztivál".
Lesz ott természetesen sütés-főzés, édes és sós "vackaságok". Könyvbemutató, táncház, kincskeresés, játékkészítés, meseolvasás, rajzverseny....egésznapos móka és kacagás.
A belépő 1-1 megunt vagy nem megunt, de otthon nélkülözhető, jó állapotú játék.
( * nem fizetett hirdetés :-)

A nosztalgikus vendéglátás után, meleg ide vagy oda nem hagyhattuk ki, hogy bár most autóval, de elugorjunk a szigetspiccre. Legnagyobb megdöbbenésünkre rengetek kempingező tölti ott szabadságát. Ez természetesen nem akadályozott minket abban hogy megmártsuk lábainkat a Duna hűs vizében és készítsek egy-két fotót.








Szép vasárnap délutánt:)



2012. július 6., péntek

Rozmaringos sárgabarack dzsem és még több sárgabarack, Xukorral és tartósítószer nélkül



Sárgabarack kompót Xukorral, sárgabarack rostos ivólé, sárgabarack lekvár és rozmaringos sárgabarack fagylalt.
Mindegyik tartósítószer nélkül.






Kérem szépen, ha most tovább olvasol erről mindről lesz szó, igaz sok időt vesz igénybe, de szolgáltatok hozzá zenét, ami a beírás végén található. Ja és javaslok egy limonádét: méz, citrom, jégkocka, egy-két szem gyümölcs és víz :-) Én elkészíteném Neked örömmel, de az nem hűtene le...

Lekerült az utolsó barack is a fáról, a legtöbb magától döntött e mellett és leesett. Én pedig vártam a fa alatt, mint róka a sajtot, bár én nem szaladgáltam. Vártam, hogy lepottyanjon, mert a legfinomabb gyümölcs - bárki, bármit is mondjon - ami maga dönti el, hogy megérett. Évek óta - pontosabban 7 éve amióta itt lakunk - ezekből  a barackokból készül a lekvár. Semmi más dolgom nincs, mint összeszedni, megmosni, esetleges sérülést "szépségfoltot" kivágni és megfőzni. Nem kell hámozni, darálni, stb. mert ennek a baracknak a főzés során eltűnik a héja. Egy kevés cukor vagy Xukor, citrom vagy más fűszer(ek) esetleg dzsemfix és már csak főzni kell, na és üvegbe kanalazni.
Mindig az összes barackot feldolgozom, igaz nagyon sok, de jut a barátoknak, Anyósomnak. Egyszerre annyit, ami egy éjjel vagy egy nappal hullik le, ez általában tisztán 3 és 7 kg között van. Egy hétig mindennap.

---------------------------
Baracklekvár


Amennyi a barack, annak 1/3-a a cukor.
Pl. 3 kg barack (nettó)
1 kg cukor
1 citrom leve

A tisztított barackot feldaraboltam 4-be, 6-ba, a fazékba raktam és ráöntöttem a cukrot, megkevertem és a többi barackot egésznap ide gyűjtögettem.
Este vagy reggel feltettem főni és ált. 1-11/2 óra alatt kellő sűrűre főztem.
Üvegekbe töltöttem és beraktam a száraz dunsztba, hogy ott hűljön ki.

Ha celofánnal kötöm le, akkor idővel egyre sűrűbb lesz és egyre sötétebb színű.
( A Papának régebben botmixerrel összeturmixoltam, több cukrot tettem hozzá és addig főztem még szinte már nem folyt le a kanálról. Üvegbe raktam és fedetlenül úgy hagytam egy félnapot, hagytam, hogy bebőrösödjön, majd két réteg celofánnal lekötöttem, vagy nem vártam meg, hogy bebőrösödjön, hanem rácsavartam a tetőt és fejre borítottam. Pont úgy főztem be, mint régen, csak két dolgot változtattam: Anyám darálta és üstben főzte, iszonyú sokat és iszonyú hosszú ideig. Ez bizony sok órán át tartott és közben keverte, hú... Szerintem én akkor eldöntöttem, hogy akkora mennyiséget és  úgy soha... Papa már egyáltalán nem eszik lekvárt, de azért van még pár üveggel :)

-------------------------------------

Ha ennyi ideig sem akarom főzni, akkor leszedek a levéből és abból lesz, a:
Rostos ivólé


A 3 adag barack: 1 adag cukor, plusz egy citrom keverékén - ami fél napot állt - forraltam egyet és leszedtem a levét. A léhez adtam egy újabb citrom levét és felforraltam, nem főztem csak felforraltam. Üvegekbe töltöttem és szintén a száraz dunsztba raktam, kihűlésig.
Ezt felbontás után vízzel hígítva fogyasztjuk, és ha nem fogy el egyszerre, akkor hűtőben tároljuk.
Nincs benne tartósítószer, hűtve eláll pár napig.

------------------------------------

Sárgabarack kompót




sárgabarack, Xukor, friss citromlé, tisztított barackmag

Keményebb barackból készítettem, nem sokat, csak hogy színesítse a kamrapolcot.
A barackot mosás után négybe vágtam, 700 ml-es üvegbe rendeztem. Minden üveg barack tetejére 2 ek Xukrot tettem és 1 ek frissen facsart citrom levét. Néhány megtisztított barackmaggal díszítettem. Felöntöttem az üveget vízzel, úgy hogy maradt még benne 2 ujjnyi levegő.
Tetejét rácsavartam és nedves dunsztban kidunsztoltam, forrástól számítva 15 percig.
A forróban hagytam kihűlni.
Jó lesz gyümölcslevesbe, vagy turmixba, vagy joghurtba keverve, vagy...

Ezt a barackmagos dolgot nem én találtam ki: Anyám mindig így tette el a barackot és sosem dobták el a többi magot sem, hanem Apám megtörte és megettük.
Tehát mi sem dobjuk el, megszárítom, a Férfiak megtörik és együtt ( egyszerre keveset ) megesszük.
Értékes anyagairól itt és itt tudhatunk meg többet.

---------------------------------

Készítettem még dzsemet dzsemfix-el, a megajándékozott kívánságára.
Készítettem levendulás barackdzsemet: több éve készítek e illatos virággal, ami igencsak megosztja az embereket, mi a családban szeretjük. Szerintem a titka a virágok mennyiségében lehet.
Még jó, mert ez szabályozható.
-----------------

Az idei íz felfedezésem egyöntetűen a rozmaring és sárgabarack párosítása.
Isteni, számunkra.
Számomra natúr házisajttal a legjobb.
Csak is a fiatal-zsenge, gyantás, azaz még ragacsos csúcshajtásokat használtam fel, hisz ez nem kemény, a forró lekvárban teljesen megpuhul.
Készült dzsem csak Xukorral és dzsem cukorral, dzsemfix-el.

------------------------------------

Rozmaringos barackdzsem



(a dzsemfixes változatot jegyzem le )
1 1/2 kg sárgabarack
1/2 kg cukor
2 ek-nyi rozmaringlevél
3:1- ben zseléfix ( dr. )
1 citrom leve

A barackokat apróbbra ( 1x1 cm) kockáztam, rányomtam a citrom levét ( az ujjaim között folyattam át a levet, így a magok a kezemben maradtak, a maradék levet pedig a kezembe masszíroztam, úgyis volt időm, míg forrósodott a barack :) és hozzáadtam a cukor jórészét, összekevertem és felmelegítettem. A zseléfixet elkevertem a maradék cukorral és a forró lekvárhoz kevertem. Forraltam 5 percig és belekevertem a rozmaringot. Azonnal üvegekbe töltöttem, rácsavartam a kupakot és fejre borítottam. Így hagytam egy félórát, majd visszafordítva hagytam, hogy kihűljön.



--------------------------
Megjegyzés
-Természetesen mindig tisztára mosom az üvegeket, mint mindenki, aki befőz. Alaposan ki is öblítem forró vízzel és le is csorgatom. Én nem mikrózom, nem fertőtlenítem és nem sterilizálom. Aki ezekkel az eljárásokkal érzi biztonságban magát tegye meg.
-A kupakokat szintén alaposan kimosom, adott esetben forralom 10 percig. Mindig odafigyelek, hogy csak megfelelő minőségű tetőt használjak, jól zárjon és ne legyen illata.
-Ha celofánnal borítok egy üveget, akkor két réteget alkalmazok és két gumigyűrűt.
-Több éves lekvárok, befőttek sorakoznak a kamrában: van ami nem fogyott el, van amire kíváncsi vagyok milyen lesz évek múltán. Van ami nosztalgia: őrzök olyan lekvárt, amit még Édesanyámmal tettünk el 16 éve :-)
-A forróval való csírátlanításban hiszek ( meg másban ).

--------------------

Száraz dunszt

Egy nagy kosarat kibélelek takarókkal, több rétegben, sőt mintha kockát képeznék, kispárnákkal körbe rakom.
Beleterítek egy régi abroszt és így sorakoztatom bele a kész forró üvegeket. Ráhajtogatom ami kimaradt és a tetejére is kerül párna.
Ebben a fészekben hagyom kihűlni.

----------------------

Nedves dunszt

Kellő nagyságú fazekat kibélelek papírral ( újságpapír vagy papírtörölköző ) vagy konyharuhával, amit nem sajnálok. Olyan edényt választok, amiben széltében hosszában elférnek az üvegek.
Magasságra úgy, hogy a fedőt rá tudjam tenni.
Beleállítom a megtöltött üvegeket, amire már a tetőt is rácsavartam.
A fazekat pont addig töltöm vízzel, mint az üvegekben a víz szintje.
Ráteszem a fedőt, felforralom és a még 5-10-15 percig, attól függően mekkora az üveg.
Elzárom a tüzet és így hagyom kihűlni.
---------------------------------

Rozmaringos sárgabarack fagylalt



400 gr tisztított néhányba vágott sárgabarack
2 ek Xukor
100 ml tejszín
1/2 db kezeletlen citrom, levestől, héjastól
1 tk zsenge rozmaringlevélke
Az egészet összeturmixoltam és betettem a fagyasztóba, 2 ó múlva átkevertem és a fagyigéppel elkészítettem.


--------------





2012. július 5., csütörtök

Cukkinis...



..."tenyérnyi" pontosabban tényleg tenyérnyi, az ujjakat leszámítva.
Nem puffancs, nem fasírt, nem palacsinta, bár azokat is szoktam cukkiniból,
de ez inkább a tócsnira hasonlít ( tócsni, lepcsánka, lapcsánka, van más neve is a Dunántúl közepe táján, most nem jut eszembe "c" betűvel kezdődő :(
Nem tudtam milyen nevet adjak neki.
A tócsni jó lenne, cukkini tócsni, de nem fedi teljesen, hisz nem csak a krumplit cseréltem cukkinire.
No, mindegy, egy biztos nagyon finom és paradicsommal,
kovászos uborkával vacsorára sem volt megterhelő.
Vacsorára, mert nappal a gyümölcsé a főszerep, meg egy kis fagyi, hideg ez-az.
  - Igaz én a szabadban főzök télen-nyáron, télen, hogy a meleg nem menjen ki, nyáron,
hogy a meleg ne jöjjön be. Így nálunk 24-26 foknál nincs több. -
Szóval ezt az este készítettem, jobb így mindenkinek :-)
A fotók, már szinte sötétben készültek :-(
Kívül ropogós (frissen, később megpuhul ) belül pedig krémes. Hm.
Életemben először megmértem :-)




Cukkini ...ropogós

Hozzávalók
3 közepes cukkini, 750 g
100 g zabpehely, apróra tört ( jó a zabkorpa is, azzal is szoktam )
100 g finomliszt ( teljes kiőrlésűvel vegyesen is szoktam )
3 db tojás
tengerisó
frissen őrölt bors
vegamix
friss fűszernövény, most Borsika
esetleg hagyma, fokhagyma
----------------
olaj, ebben az esetben érdemes olivaolaj mellett dönteni


A cukkinit a Fiam lereszelte a nagylyukún.
Hozzáadtam a tojásokat, a fűszereket, a zabpelyhet. Belevágtam egy csokor csombort.
Összekevertem, majd a liszttel is elkevertem, végül megsóztam.
Egy nagy serpenyőben már forrósodott max. 1 cm-nyi olaj, de inkább kevesebb.
Egy keverőkanállal halmokat tettem a sercegő olajba és laposra nyomkodtam.
Mindkét felét aranybarnára sütöttem.


Megjegyzés
A cukkini nagyon sokféle fűszernövénnyel harmonizál, kipróbáltam:
menta, bazsalikom, csombor, kakukkfű, zsálya, petrezselyem, kapor.
A hagymát vagy fokhagymát szintén a fűszernövények közé sorolom, mert intenzív ízük,
minden más fűszer ízét elnyomja. Ha teszek bele az egyikből, akkor ő lesz a főszereplő.
Ezért mi külön nyersen szoktuk fogyasztani hozzá vagy a salátába keverem.
Lehet több olajban is sütni, de ha csak ennyit teszünk a serpenyőbe, ez pont elfogy,
mire megsül az utolsó halom.
Sütés előtt közvetlenül keverem, hogy a cukkininek ne legyen ideje levet ereszteni.




Utólagos bejegyzés

Eszembe jutott:
Dunántúlon jártunk, kirándultunk, túráztunk, amikor egy kis kedves helyre betértünk. 
Általában megkérem a "vendéglátót", hogy lepjenek meg valami hús mentes étellel, 
hisz az étlapon lévő nem csábít. 
Akkor is ez történt és akkor sem csalódtam, ráadásul így mindig nekem készítik az ételt, 
míg ha az étlapról választanék akkor nem :-)
( Biztosan egyetértünk ez nagyon nem mindegy...)
Elmagyarázták, hogy a krumplit lereszelik stb. mire mondtam "ja igen, tócsni"
(Apósom, imádott meglepni vele), 
mire Ők:  "nem ez nem, úgy hívják, hogy CICEGE".

:)


2012. július 4., szerda

Levendulás sós szappan




Hát ennek is eljött az ideje: íme, az első saját készítésű szappanjaink.




Régóta foglalkoztatott a szappankészítés gondolata,
de még régebben, a lúgtól való "félelem".
Gyermekkori emlék, hála Istennek csak hallásból ismert történet.

Akkor még az Asszonyok otthon főzték a szappant, réges-régen hamulúgból,
majd minden ( vagy sok ) háztartásban volt otthon lúgkő, nálunk is.
Volt rajta felírat és el is volt zárva, de gondos Édesanyám, történetet is fűzött hozzá,
hogy nyomatékosítsa bennem: a lúg veszélyes dolog.
Tekintettel, hogy nem krimit írok, legyen elég annyi,
hogy a kicsi fejemben egyenlőségjelet tettem, a lúg és a halál között.
Ma már nem félek a haláltól és a félelmet is feloldottam,
a lúggal járó szigorú óvintézkedéseket pedig betartottuk.
Betartottuk, így többes számban, mert ezt a szappant ketten készítettük a Fiammal.
A legegyszerűbb összetevőkkel, s bár fantáziánk határtalan, de itt most visszafogottak voltunk.


Mondhatni évek óta képzem magam, 2001 karácsonytáján született  a vágy,
a saját szappankészítés gondolata. Akinél láttam, ő nem árulta el a titkokat, így külföldi oldalakat, majd magyar oldalakat bújtam, hogy információhoz jussak.
Olvastam, jegyzeteltem, kérdeztem, fórumok több ezres hozzászólásait olvasgattam.
Az első alkotás sokáig váratott magára.
Napi téma volt itthon, mindig megosztottam a családommal, ha friss "motiváció" ért.
Egyszer csak a Fiam azt mondta, "mama mitől félsz, mi történhet?"
Igen, megint a gyermeki bölcsesség vezetett a célig.
Ezután már együtt "képeztük" magunkat az interneten fellelhető irodalomból,
köztük kedves virtuális "barátom", vargaera szakszerű írásából.




Tegnap reggel 6-kor indult útjára a gyönyör.
(Mert alkotni gyönyör, sőt ha naponta nem alkothatnék valamit, tán nem is "én lennék"... :-)
Az előkészületekkel együtt félóra múlva már az első tapasztalatokat összegeztük.
A 24 óra telt el, így már fel is szeleteltük. A neheze most jön, kivárni a 4 hetet...




Levendulás tengerisós szappan
olívaolajból és kókuszvajból.




Összetevők: elszappanosított olívaolaj, kókuszvaj.
Tengerisó, levendula illóolaj, levendulavirág.
és a már említett: http://taltosszappan.blogspot.hu/





Köszönöm. Hálás vagyok <3



2012. július 3., kedd

Málna a "köbön" nyírfacukorral

Málnakompót. Málnafagylalt, málnaöntettel.
Bizony a málna is érik. Régi ismerős lepett meg egy ládányival.




Tettem keveset a fagyasztóba, csak annyit, amit még a nyár folyamán tervezünk elfogyasztani, főleg fagylalt formájában. Kísérletképpen készítettem 3 x 2 dl-es üveg, kompótot. Készítettem belőle rövidtávon elfogyasztandó öntetet és készítettem cseppet sem "spórolós" fagyit.




Málnakompót ( 2 dl-es üvegre számolva )

málna, 2 tk citromlé, 2 tk Xukor
A málnát ( mosás nélkül, irgum-burgum! ) üvegbe potyogtattam. Ezeket a málna szemeket úgy válogattam, hogy ne legyenek teljesen érettek. Az üvegek alját a tenyeremhez kocogtattam, hogy amennyire lehet, összetömörítsem. A tetejére 2 tk nyírfacukrot hintettem és ugyanennyit a frissen facsart citrom levéből. Az üveget feltöltöttem vízzel úgy, hogy még maradt kétujjnyi hely. Rácsavartam a kupakot és egy fazékba állítottam őket, amibe előtte 3 réteg papírtörölközőt tettem. Töltöttem a fazékba vizet, pont annyit ameddig az üvegben volt.
Forrástól számítva 5 percig forraltam, majd a tetővel lezárt fazékban hagytam kihűlni.
Ezt kísérletképpen készítettem. Elromlani nem fog, az állagára vagyok kíváncsi ...majd :-)




Málnaöntet

400 gr málna, 5 ek Xukor, 1/2 citrom leve
Változatos összetevőkkel készült :-) , Isteni fagylaltra, vagy sütire, vagy....bármire, vagy csak úgy :-)
Ha csak egy marék gyümölcs van, amit hirtelen nem kér senki, akkor szoktam bevetni ezt a megmentési akciót. Bármilyen gyümölcs néhány napi életmeghosszabítására kiváló,
 minőségromlás nélkül. ( Bár hosszabb időt is kibírna, felbontás nélkül. )
Adott esetben a málnát, egy kislábasba raktam, villával összenyomtam, rászórtam a nyírfacukrot és csak is addig fűtöttem alá, amíg rottyant néhányat. Forrón üvegekbe öntöttem ( 1 adag = 1 üveg ) és fejre állítottam. Amikor kihűlt a hűtőbe tettem. Ez nem téli csemege, az elkövetkező néhány napban felhasználásra kerül.




Málnafagylalt

400 gr málna, 3 ek Xukor, 1 ek citromlé, 250 ml tejszín ( habtejszín )
A málnát a botmixer tartályába raktam, rászórtam a Xukrot és nyakon öntöttem a tejszínnel. Összeturmixoltam. Lehűtöttem, majd a géppel 15 perc alatt fagylaltot készítettem belőle.




2012. július 2., hétfő

Töltött paprika hús nélkül



...kölessel.
Szeretjük a töltött paprikát hidegen, melegen, klasszikus formában paradicsomlével
 és sült változatban is.
Hússal nem szoktam a húsevőknek sem, mert annyira nem húsevők,
hogy igényelnék,
a kölessel pedig nagyon finom.





Töltött paprika hús nélkül

 Hozzávalók
9 db paprika (Tv)
250 gr köles
2 db kisebb tojás
1 marék zabpehely
frissen őrölt bors
tengerisó
fűszerpaprika
szárított fűszerkeverék
chili: friss vagy pehely ( vagy mindkettő:-)
1 szál friss zeller
1 szál csombor
(néha fokhagyma, vöröshagyma)
3 ek paradicsomkrém
víz
olaj






A kölest megfőztem 2 x-es mennyiségű vízzel, sóval és natúr szárított fűszerkeverékkel
(majdnem teljesen, de ha teljesen sikerül az sem baj).
A paprikák (szár felől) végét levágtam, magházát kivettem és több helyen megszurkáltam
(azért szoktam, hogy ne repedjen szét).
A langyosra hűlt kölest fűszereztem, tettem bele 1 ek olajat, a zabpelyhet és a tojásokat.
Összekevertem, megtöltöttem a paprikákat és készítettem néhány csupasz gombócot.
A paradicsommártáshoz olajat öntöttem a kuktába, bele a paradicsomkrémet,
amit elkevertem a paradicsomlével,
beletettem a zöldfűszereket, fűszereztem, felöntöttem 1 l vízzel és
belesorakoztattam a töltelékeket.
Lezártam a kuktát és beállítottam az óráját 11 percre.
Sípolástól számítva ennyi idő alatt "összefőnek" az ízek,
de a paprikahéja még nem fő szét.


Megjegyzés
- A saját házi paradicsomlé nagyon sűrű, sűrűbb, mint egy bolti, ezért igényel ennyi vizet.
Ha hígabb, akkor kevesebb víz is elég lehet.
Ha savanyúnak tűnne, akkor egy pici cukrot/mézet tennék bele.
- Télen is szoktam 1 x 2 x töltött paprikát készíteni, a nyáron eltett paprikából és paradicsomléből.
A különbség a főzési időben van: nem kuktában főzöm és kevesebb idő alatt kész.
A paprika eltevése tartósítószer nélkül itt található:
 http://szeretetrehangoltan.blogspot.hu/2012/08/toltott-paprika-telire-tartositoszer.html
A paradicsomlé, szintén tartósítószer nélkül, itt:
http://szeretetrehangoltan.blogspot.hu/2012/08/paradicsomle-befozes-tartositoszer.html



2012. július 1., vasárnap

Rumos meggy, Xukros meggy

Egy, megérett a meggy,
Kettő, ...le is érett.



 
- Került a fagyasztóba, magozva, néhány dobozkával.
- Magozva, szétterítve az aszalón, rábíztam a Napra, hogy készítsen belőle, extra gyorsasággal egy csekély mennyiségű aszalt meggyet :-)
- Tettem el üvegben, magostól, kevés Xukorral és tettem el magozva, cukorral és rummal.
Egyik sem kapott tartósítószert.

Rumos meggy




Hozzávalók
meggy
cukor
rum
víz

A meggyet többszöri mosás, tisztítás után kimagoztam és a tisztára mosott üvegekbe raktam. Az alját néhányszor a tenyeremhez ütöttem, hogy összetömörítsem. A telipakolt 2 dl-es üvegben a meggy tetejére 2 x 1 púpos teáskanál cukrot tettem és 2x1 teáskanál rumot, púp nélkül. Egy kevéske tisztított vízzel felöntöttem, éppen csak az üveg 3/4-ig. Rácsavartam a kupakot és fazékba raktam. A fazékba alulra néhány réteg papírtörölközőt tettem, arra állítottam az üvegeket. Felöntöttem pont addig vízzel, mint az üvegekben a folyadékszintje. Rátettem a fedőt, felforraltam, majd ettől számítva 10 percig forraltam. A vízben hagytam kihűlni.
Van még a kamrában 2010-es készítésű: akkor érettebb volt a meggy vagy lédúsabb,
mindenesetre akkor vizet nem is tettem rá, elég volt a saját leve, meg a rum.
-------------------------

Meggy befőtt 




Meggy, Xukor, víz, citrom.

Szinte ugyanúgy készült:
A meggyet többszöri mosás után, nem magoztam ki, hanem maggal együtt 7 dl-es üvegbe potyogtattam. A tenyeremhez ütögettem, hogy összetömörítsem. A meggy tetejére 3 ek Xukrot raktam, a citrom levéből 1 evőkanállal és felöntöttem vízzel, nem teljesen tele, a nyakáig.
Rácsavartam a kupakot és a fent leírt módon dunsztoltam, csak forrástól számítva
 10 perc helyett, 15 percig.